חיפוש
  • גיא סגלוביץ'

פסיקה מהפכנית פותחת אפשרות לקבלת אזרחות ודרכון גרמני למי שנדחו עד היום

עודכן: 6 ביולי 2020

החלטה תקדימית של בית המשפט החוקתי הפדרלי של גרמניה קובעת בפועל כי רבים אשר עד כה נחשבו כמי שלא זכאים לאזרחות גרמנית, יהיו זכאים לקבל אזרחות גרמנית וכמובן דרכון גרמני.


מדובר בהחלטה מהפכנית, אשר רבים ציפו לה מזה שנים רבות. היא משליכה באופן ישיר על מי שהינו צאצא של אב בעל זכות לאזרחות גרמנית ואשר אינו זכאי לה אישית מאחר הוריו לא היו נשואים ביום לידתו.

החלטה זו משפיעה בנוסף על מקרים אחרים בהם הייתה אפליה לא מוצדקת, אשר הולידה דחייה של בקשה למתן אזרחות גרמנית.


אין צורך להזכיר כי במהלך תקופת השלטון הנאצי בגרמניה, בין השנים 1933 – 1945, יהודים איבדו את אזרחותם הגרמנית. החל משנת 1949 אישרה גרמניה המערבית (דאז) לבקש ולקבל בחזרה את האזרחות.


בהתאם להוראות החוק הגרמני הרלוונטי נקבע (בתרגום חופשי) כי:


״מי שאיבד את אזרחותו החל מ – 30 לינואר 1933 עד ל 8 למאי 1945 מסיבות פוליטית, גזעיות או דתיות, וצאצאיו, יתאזרחו מחדש עם הגשת בקשה. ״


עד כה, עם הגשת בקשה לקבלת אזרחות גרמנית, התבקש מבקש האזרחות להראות שאלמלא הנאצים וחוקיהם היה מקבל אותה האזרחות מאבותיו. כפי שאלו שביקשו לקבל אזרחות ובקשתם נדחתה יודעים, לא תמיד ניתן היה להראות כי הם זכאים לאזרחות על סמך זכות אבות. עד לשנת 1975, בדרך כלל, האזרחות הגרמנית הייתה עוברת רק מאב לילדיו ולא מן האם לילדיה. מובן מאליו כי דרישה זו פוגענית ומפלה, אך אפליה זו אינה תולדה של חקיקה נאצית. הרשויות נהגו לבחון את הסוגייה בהתאם לדרישה זו ולדחות את הבקשה לאזרחות.


בית המשפט החוקתי הפדרלי דן במקרה אחר: עד לשנת 1993 בנים ובנות לאב גרמני לא קיבלו באופן אוטומטי אזרחות גרמנית אם הוריהם לא היו נשואים. בהתאמה, עם הגשת בקשה לאזרחות התבקשו מגישי הבקשה להוכיח (אם נולדו עד לשנת 1993) כי הוריהם היו נשואים.


המקרה שלפני בית המשפט החוקתי היה בדיוק מקרה שכזה: כל הבקשות של מבקשת אזרחות, נדחו בידי כל בתי המשפט בגרמניה, על סמך הקביעה כי מאחר והיא נולדה מחוץ לנישואין ולפני שנת 1993, אין היא זכאית לקבלת אזרחות גרמנית.


בית המשפט החוקתי קבע כי פרשנות החוק המתוארת, המונעת מצאצאים אשר נולדו מחוץ לנישואין מלקבל אזרחות אינה תואמת את עקרונות החוקה, וכמו כן מפלה בין גברים לנשים.


החלטת בית המשפט החוקתי צפויה להשפיע גם על מקרים אחרים, כאשר פסק הדין מתמקד בפירוש המילה "צאצא", וכאשר בית המשפט מורה לפרש מילה זו על סמך ערכי החוקה וזכויות אדם. בית המשפט הורה שאין לאפשר להמשיך ולהפלות צאצאים אלו על בסיס העבר.

_______________________________

**חשוב להדגיש, כי קיימות הנחיות אחרות, המאפשרות לתקופה מוגבלת הקלות בקבלת אזרחות גרמנית, אשר תוקפן צפוי להסתיים בשנת 2020. זאת מבלי להתייחס להחלטת בית המשפט החוקתי הנידונה כאן.


לפסק הדין המלא


**אין לראות בכתוב כאן משום מתן ייעוץ משפטי ואין להסתמך על האמור, כל מקרה חובה כי ייבדק לגופו.

55 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מאת עו"ד גל רגב ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי חדש (אפריל 2017) שנוצר על ידי תיקון בחוק הכשרות המשפטית. באמצעות ייפוי כוח מתמשך יכול כל אדם כשיר מגיל 18 ומעלה להחליט מי ידאג לזכויותיו, בריאותו ורווחתו,